Relacja z wyjazdu Marszałki – Warszawa dnia 26.04.2025r
Dzień 26 kwietnia 2025r. na długo zostanie w pamięci uczestników wycieczki do Warszawy.
O godz. 6.30 dwa autobusy z 80 uczestnikami wyjechały w trasę. Wcześniej
o godz. 5.30 została odprawiona Msza św. w intencji zmarłego Papieża Franciszka. Mieszkańcy Marszałek, Ostrzeszowa, Grabowa i okolic oraz całe rodziny z Oratorium
w Marszałkach pod duchowym przewodnictwem ks. Dariusza Szyszki udali się wczesnym rankiem do stolicy.
Pierwszym punktem wycieczki- pielgrzymki była Świątynia Opatrzności Bożej: krótka modlitwa i podziw nad monumentalną budową. Następnie uczestnicy udali się do Centrum Kopernika, gdzie zwiedzili arcyciekawe wystawy i mieli możliwość przeprowadzenia krótkich doświadczeń z dziedziny fizyki, chemii.
O godz. 14.30 dojechaliśmy na ul. Rakowiecką, gdzie znajduje się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Na stronie internetowej Muzeum czytamy:
„Rakowiecka 37 w Warszawie to adres naznaczony tragiczną historią. To właśnie tutaj rozgrywały się dramatyczne wydarzenia, które na zawsze wpisały się w historię Polski. W murach tego więzienia wykonano wiele wyroków śmierci (…). Po likwidacji więzienia w 2017 roku miejsce to stało się przestrzenią pamięci, przekształconą w Muzeum, które dokumentuje losy więźniów i ukazuje dramat totalitaryzmów XX wieku. Dziś Rakowiecka 37 to nie tylko historyczne mury, ale także przestroga i hołd dla tych, którzy walczyli o wolność i prawdę”.
Nasze wrażenia i przeżycia po zwiedzeniu tego miejsca były ogromne. Smutek i głęboka refleksja towarzyszyły nam jeszcze przez długi czas. Mogliśmy zobaczyć celę, w której więziony był bp. Baraniak, bestialsko torturowany i więziony przez 27 miesięcy na warszawskim Mokotowie.
Biskup był przesłuchiwany 145 razy, a niektóre przesłuchania trwały po kilkanaście godzin. W bardzo złym stanie zdrowia został przewieziony do Marszałek, gdzie odzyskał siły.
Wśród uczestników wycieczki była również wnuczka zamordowanego w tym więzieniu Franciszka Krawczykowskiego. Wzruszenie, jakie towarzyszyło Jej, było dla nas wszystkich dodatkowym powodem do zadumy nad losami Ojczyzny.
Głęboko wierzymy, że to, co zobaczyliśmy w Muzeum i przede wszystkim to, co usłyszeliśmy od przewodników, przyniesie prawdziwie patriotyczne owoce.
Mieliśmy też przywilej, aby móc wysłuchać konferencji na temat Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, wygłoszonej przez ks. Jarosława Wąsowicza. Przedtem obejrzeliśmy też wystawę poświęconą Arcybiskupowi.
Uroczysta Msza św. odprawiona w murach tego Muzeum była ostatnim i najważniejszym punktem wycieczki- pielgrzymki.
Pełni wrażeń, ale szczęśliwi wróciliśmy późną porą wieczorową do Marszałek- wyjątkowego miejsca na mapie Wielkopolski.
Piękny i jakże duchowy oraz rodzinny czas na długo pozostanie w naszych sercach. Planujemy już kolejne wyjazdy, które zapewne przyczynią się do budowania prawdziwej Wspólnoty.