Komentarz do Ewangelii – 30 czerwca 2024 (Mk 5, 21-43) z nawiązaniem do życia Abp. Antoniego Baraniaka

Komentarz do Ewangelii – 30 czerwca 2024 (Mk 5, 21-43) z nawiązaniem do życia Abp. Antoniego Baraniaka

 

Komentarz do Ewangelii – 30 czerwca 2024 (Mk 5, 21-43) z nawiązaniem do życia Abp. Antoniego Baraniaka, kliknij >>>
 
W tle widoczna jest tablica poświęcona pamięci abpa Antoniego Baraniaka, którą w maju 2012 roku poświęcił bp Stanisław Napierała.
 
Tablicę zamontowano na kamieniu przed willą, do której abp. Baraniak trafił 29 grudnia 1955 r. po dwuletnim pobycie w mokotowskim więzieniu w Warszawie. Pamięć o tym, że abp Antonii Baraniak w latach 1955-1956 był przez władze komunistyczne przetrzymywany i izolowany w Marszałkach, trwa.

 
Ówczesny proboszcz ks. Henryk Soboniak, salezjanin, wspomniał, że biskup przez cały czas był pilnowany przez funkcjonariuszy SB i nie mógł spotykać się z ludźmi, a Mszę św. odprawiał w szafie mieszczącej się w jednym z pokoi na piętrze Domu Księży Salezjanów. Szafa z naczyniami liturgicznymi zachowała się do dziś.
 
Bp Napierała nazwał abp. Baraniaka świadkiem wiary i Kościoła. Przypomniał, że abp Baraniak był więziony z powodu nie zgodzenia się na świadczenie przeciwko Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu w publicznym procesie wszczętym przez władze komunistyczne. – Biskup Baraniak został odseparowany, nie miał żadnego kontaktu ze światem, został zamknięty w celi mokotowskiego więzienia. Wytrzymał te katusze i okazał się świadkiem Jezusa Chrystusa, świadkiem wiary, świadkiem Kościoła, świadkiem męczennikiem. To trwało ponad dwa lata, a potem przywieźli go tutaj do Marszałek, gdzie był inwigilowany.
 
Pamięć o arcybiskupie przybliża nam film, „Zapomniane męczeństwo” w reż. Jolanty Hajdasz, którego premiera odbyła się 23 maja 2012 roku.
 
Zachowały się pamiątki po abp. Baraniaku, a są to: szafa, w której odprawiał Mszę św. i klęcznik. W kaplicy w Marszałkach znajduje się jego fotografia z własnoręczną adnotacją: „Domowi Salezjańskiemu w Marszałkach, który w dniach od 29 grudnia 1955 do 1 kwietnia 1956 był dla mnie przystanią pokoju po burzliwych przeżyciach więzienia z całego serca błogosławię + Biskup Antoni Baraniak – Marszałki, 2 grudnia 1956”.

Tekst za: ek/KAI
 

 

zdjęcie: Szafa, w której abp Antonii Baraniak odprawiał Mszę Świętą

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.